Hayatın 'C' Şıkkı

Hayatın 'C' Şıkkı

“Hayatın C Şıkkı"! ...

Müsadenizle kendime torpil geçiyor ve ilk kitpa önerisini kendi kitabıma; Hayatın ‘C’ Şıkkı ’na yapıyorum 
Evet torpilin büyüğü bu ama, inanın vicdanım rahat, içim huzurlu. Pişman olmayacağınızı, mahçup olmayacağımı biliyorum. Veee yorumlarınızı okumak, almak için sabırsızlanıyorum 

Gelelim kitaba….
Hayatın ‘C’ Şıkkı, İnkilap Yayınevin’den çıkan, çiçeği burnunda, taze bir kitap
Cicili bicili, renkli kapağı var kitabın. Umudum o ki, son sayfaya geldiğinizde, yazan son cümleyi bir kez daha okur, “bu kitabı, uzak bir yere kaldırmayayım, tekrar okumanın faydası olur”  diye düşünür, mutlu olursunuz 
Öncelikle söylemeliyim ki; Öyle büyük vaatler yok kitapta. Evrenin gizemi, yaşamın şifresi, kainatın sırrı falan çözülmeyecek bittiğinde. Zaten yazarken benim de öyle bir amacım yoktu, deri altı zerk edişlerden uzak durmaya çalıştım aksine. 

Kitap, yolda, evde, tatilde, tercihen bir pencere önünde, vapurda- arabada- uçakta elinizde olsun istedim. Deniz kenarında, geniş kenarlı şapkanızla, soğuk bir şeyler yudumlarken veya yorgun bir iş gününün ardından yatmadan önce birkaç bölüm okuyup öyle uyurken eşlik etsin diye düşündüm. 

Ama tavsiyem, bu kitabı okurken bir de kalem olsun elinizde. Derin cümlelerle karşılaşabilirsiniz veya dönüp geri tekrar okumak isteyeceğiniz yerlere rastlayabilirsiniz. Hatta okurken bir an için gözlerinizi kapayıp bulunduğunuz andan uzaklaşabilir, kendinizi geçmişin izlerinde gezinirken bulabilirsiniz. Benden söylemesi ! 

Peki ne mi yazdım ?

Hayat nasıl bir deryaymış, ne çok yazacak şey varmış. Küçücük tek bir kelimeden oluşan ‘aşk’ı, kocaman, upuzun cümlelerle yazdım mesela. 

Gitmenin kalmaktan zor olduğunu ama aslolanın zoru başarmak olduğunu bastırdım sözcüklerimde. Başka başka şehirlere gittim yüreğim elimde, ülkeler gezdim, hayatlar gördüm, okuyucularımla birlikte. 

Dertler üst üste gelip yağmur gibi yağsa da gökkuşağının ancak yağmurdan sonra çıkacağını, tozu dumanı yutmaktansa tozu dumana katmanın doğru olduğunu anlatmaya çalıştım. 

Ateşböceklerini göstermek istedim hayatımızdaki, o fark etmediğimiz, değerini bilmediğimiz, yolumuzu aydınlatan ateşböceklerini. Hangi yaşta olursak olalım, bizi gülümsetmeyi başaran çikolata-kahve çiftine methiyeler düzerken çocukları, anneleri, babaları anlattım, bir de onların bitmeyecek aşklarını. 

Masalları, sahte yüzlü palyaçoları, hayatın ta kendisi olan lunaparkları sığdırdım satır aralarına. Cam kırıklarının değil can kırıklarının acıttığını, kalbi kanatan hayal kırıklıklarını.

Her doğum bir mucize neticede, milyon tanenin içinde sonuca ulaşarak birinci olmuş ve dünyaya gelme şansını elde etmişiz işte. O yüzden her insan özeldir bence. Herkes bir şekilde bir yetiyle doğar; Farkında olmayanlar gelişine, farkında olanlar ise gelişi ile yaşar. Kendi içini dinlemeyi bilenler, kendiyle yüzleşenler bulabilirler özelliklerini, fark yaratan hücrelerini. Dinlemeyenler ise habersiz oldukları yetenekleriyle, yaşayıp giderler, kaybolup silinirler.

Yazılarımın düsturu da bu, farklı olmak, farklılığı yakalamak. Herkesin baktığı şekilde değil de, herkesten farklı bakmak. Yeri geldiğinde iki kere ikinin dört olmadığını iddia edecek kadar inatlaşmak hayatla, gökkuşağında yedi renk dışında bir renk daha olduğuna inanmak ve ötesinde inandırmaya çalışmak herkesi. 
Eminim yaşamışsınızdır bu duyguyu, tüm dünya karşıymış gibi gelir size. Yorganı başınıza çekip uyumaktır niyetiniz, ufalmak, ufalmak mümkün olsa yok olmak. İsimsiz korkular biriktirmişsinizdir yüreğinizde, tarifi imkansız pişmanlıklar. 

Zaman suratınıza çarpan bir tokat gibi sersemletirken siz öylece kalakalmışsınızdır mutsuz, çaresiz. İşte o vakit, silkinerek ayağa kalkmanın tam zamanıdır çünkü malum şafağa en yakın an, karanlığın en çok olduğu zamandır. 

Muhtaç olduğunuz kudret, damarlarınızdaki asil kanda gezinen hayallerinizde saklıdır. Hayal kurmak, tüm olumsuzlukların ilacıdır. Hayatın, huzur, mutluluk, sağlık, dostluk, aşkla ayrılmış renkli sicimlerini, fırfırlı bir tokayla tutturmak, gerisini perçem perçem bırakmaktır omuzlardan. O yüzden bastıra bastıra diyorum ki bu kitapta; Hayat bilgisi değil, hayal bilgisi lazım bize bu hayatta…

Gitme’lerim oldu benim bazen de uzun soluklu kalma’larım. Hangisinde dursam diye içinden çıkamadıklarım. Sizin de olmuştur mutlaka koyu kararsızlıklarınız, seçimlerinizin ardından sancılarınız. İşte onları yazdım bu kitapta, her seçimin bir vazgeçiş olduğunu ama her vazgeçişin bir son olmadığını…

Unutmanın kalbi dolandırmak olduğunu nakşettim cümlelere. Kıskanmanın aşkın ‘k’ hali, utanmanın ise yüreğin kekeleme vakti olduğundan bahsettim bordo renkli cümlelerle. Yasak elma faillerinden söz ettim yani kadından ve erkekten. 

Tabi bir de onların sonsuza dek sürecek ilişkilerinden ve didişmelerinden. 

Ruhun bedene yetişmekte zorlandığı bir hayat yaşıyoruz maalesef; Yapılacak, yetiştirilecek, bitirilecek şeyler var sürekli. Yelkovan, akrebe yetişmeye çalışıyor umutsuzca, biz de zamana. Bu kitap onca koşuşturmaca arasında, bir an için durup soluk almanızı, gülümseyip mutlu almanızı amaçlıyor yalnızca. Çünkü benim yaşarken yazdığım, yazarken yaşadığım, beni anlatırken bizi yazdığım bir kitap bu aynı zamanda.

Ömür sunulmuş bir armağandır insanlara ve hayatta kalmak zor zanaat olsa tadını çıkarmak çok da zor değil aslında. İşin sırrı, olumlu düşünüp kafaya çok şey takmamakta. Velhasıl herkesin bir “B” planı vardır hayatta. Sizin ise herkesten farklı bir “C” şıkkınız olsun mutlaka. Çünkü hayallerinizin cevabı orada….

CANSEN ERDOĞAN

Konuyla İlgili Yorumlar
  1. HaroldSal

    порядочный вебсайт центр помощи наркозависимым Уфа

    Davidwrela

    Ibruxen (Ибрутиниб 140мг) - Ибруксен ( Ibrutinib) – аналог Имбрувика представляет собой лекарственный препарат, действующий на основе низкомолекулярного ингибитора тирозининазы Брутона. Форма выпуска Выпуск лекарства осуществляется в виде капсул, основным веществом которых является ибрутиниб. Действие препарата Рекомендуется принимать препарат за несколько часов либо до еды, либо после. Попадая в организм, лекарство сразу же абсорбируется. Действие препарата направлено на борьбу с раковыми клетками: он останавливает процесс их роста, тем самым приводя к уменьшению опухоли. Если вы хотите Ibruxen (Ибрутиниб 140мг) - Ибруксен ( Ibrutinib ) – аналог Имбрувика купить недорого, тогда оформляйте заказ на нашем сайте. Показания к применению Прием лекарственного средства осуществляется взрослыми, имеющими следующие заболевания: • Мантийноклеточная лимфома; • Лимфоцитарный лейкоз; • Макроглобулинемия Вальденстрема. В основном, лечение данным препаратом осуществляется в том случае, если пациенты не могут пройти курс химиотерапии или иммуннотерапии. Про Ibruxen (Ибрутиниб 140мг) - Ибруксен ( Ibrutinib ) – аналог Имбрувика отзывы по большей части положительные. Побочное действие В качестве побочных эффектов можно отметить: • нарушения работоспособности нервной системы; • нарушения работоспособности желудочно-кишечного тракта; • нарушения зрения; • аллергические реакции. Также может проявиться слабость или отек. Если побочные эффекты имеют слабое действие, то прием препарата продолжается в обычном режиме. В противном случае при ухудшении состояния пациента прием препарата прекращается и назначается консультация у лечащего врача. Узнать, какая сегодня на Ibruxen (Ибрутиниб 140мг) - Ибруксен ( Ibrutinib ) – аналог Имбрувика стоимость можно, позвонив в нашу аптеку. Противопоказания Ибрутиниб не рекомендуется принимать: • беременным и кормящим женщинам; • детям в возрасте до 18 лет; • больным, имеющим гиперчувствительность к какому-либо из компонентов препарата; • пациентам, у которых имеются проблемы с печенью и почками. Также запрещено применение препарата в случаях, если ведется параллельный курс лечения мощных препаратов. Среди тех, кто был вынужден пройти курс лечения данным препаратом, было отмечено тяжелое влияние Ибрутиниба на организм. По мнению некоторых, в течение приема лекарства проявились многие побочные эффекты, особенно часто – кровотечения и нарушения дыхательных функций. Все это приводило к тому, что нужно было постоянно корректировать дозу лекарства. В любом случае отпуск препарата осуществляется по рецепту врача. И для того, чтобы был назначен именно Ibruxen (Ибрутиниб 140мг) - Ибруксен ( Ibrutinib ) – аналог Имбрувика цена которого более доступна, необходимо пройти специальное обследование и сдать требуемые анализы. Лечащий врач сделает вывод о виде заболевания и выпишет соответствующий рецепт имбрувика аптека бурденко

Yorum Bırak

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>