AVM' lerde kaybolan eşyalardan mağazaların sorumluluğu

AVM' lerde kaybolan eşyalardan mağazaların sorumluluğu

Hayatta gördüğünüz her şeye kanmayın, söylenen her şeye inanmayın der atalar. Çok da doğru söylerler de gelgelelim bunu uygulayan sayısı da sanıldığından daha azdır maalesef. Kanlarımızda dolaşan milliyetçilik akımı ile her an yollara dökülmeye, silahları çekip yıkıp dökmeye pek meraklı olsak da nedense bu konuda pek bir söz dinleriz, kural neyse susar kabulleniriz.

Malum son zamanlarda bir alışveriş merkezi bereketi almış başını gidiyor. Neredeyse her sokak başına bir tane AVM düşecek şekilde yapılanmış bir şehircilik anlayışı sürüp gidiyor. İşte bu AVM’ler içindeki sayısız dükkanın hemen hepsinin duvarında gördüğünüz bir yazı vardır;

“Mağazamızda kaybalan/çalınan eşyalardan müessesemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.” 

Bak seeenn! Bu yazıyı yıllardır her gördüğümde, içimden bu cümle geçiyordu; “Bak seeenn!”. Mağazanın demek istediği, somutlaştırılmış şekliyle aynen şuydu; “Ben malı burada sergilerim, sen de bakar, dener, alırsın. Eğer o arada dalıp gitmişsen, etrafına dikkat etmemişsen çalınan şeyden ben mesul olmam, senin sorunun olur bu, beni bağlamaz…”

Bu durum, hukukçu damarıma dokunuyordu nicedir. İçimdeki adalet duygusu, sindiremiyordu mağazaların bu düşüncesini içine bir türlü. Rahatsız ediyordu beni. Çünkü böyle durumlarda mağazanın sorumluluğunu yok saymak, mağazanın alacağı güvenlik önlemlerini asgariye indirmesine sebep olabilir, tedbirsiz davranmasına yol açabilirdi. Mağaza, müşterisini bir şekilde korumak zorunda idi.

Neyse ki böyle düşünen yalnız ben değilmişim. Yargıtay da benimle aynı düşünüyormuş. 2004'te bir anne ve oğul, İstanbul'daki bir iş merkezi içerisindeki K. Giyim Sanayi'nin mağazasına gitti. Oğul elbise denerken çantasına koyması için cüzdanını annesine verdi. Fakat anne oğul elbise denerken, çantaları çalındı. 

Bunun üzerine anne Aynur ve oğlu Ahmet, iş merkezi ve mağaza aleyhine tazminat davası açtı. Davayı gören yerel mahkeme, tazminat ödenmesi gerektiğine karar verdi. Mağaza ve iş merkezi kararı temyiz etti. Temyiz başvurusunu Yargıtay 13'ncü Hukuk Dairesi ele aldı. Daire, iş merkezinin sadece mağaza kiralayan konumunda olduğunu ve merkez içindeki ortak kullanım alanlarının güvenliğinden sorumlu tutulabileceğini işaret etti. Bu nedenle iş merkezinin tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi. 13'ncü Hukuk Dairesi, alışveriş yapıldığı ve çantanın kaybolduğu K. Giyim Sanayi'nin mağazasının müşterilerinin ve onların eşyalarının güvenliğinden sorumlu tutulması gerektiği sonucuna vardı. 

Böylece Yargıtay, bu yeni kararı ile bu AVM’lerin de çalınan eşyalardan sorumlu olduğuna hükmetti. 

Bence de bu doğru bir karardı. Madem müşteri velinimetti, mağaza da bu mesuliyeti paylaşmalıydı.

Velhasıl, mağazalarda yazan; “Mağazamızda kaybalan/çalınan eşyalardan müessesemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.” yazısı caydırıcı amaçlı olup hukuken anlam ifade etmemektedir. 

Ve bu durum, atalarımızın ne kadar haklı olduğunu bir kez daha göstermektedir.

Konuyla İlgili Yorumlar
 1. VxiweMZSKnbhyODsakn

  Could I have , please? http://zorras.in.net/pornzot pornzot The recent delay by Russian officials in issuing a visa to performer Selena Gomez, resulting in the cancellation of her scheduled concerts in St. Petersburg and Moscow, leads some gay supporters to worry about whether customs bureaucrats could make transit life miserable for athletes who speak too loudly on the subject, or dare to come out before the Games.

  VxiweMZSKnbhyODsakn

  Could I borrow your phone, please? http://xvideosporn.in.net/thefullenglish.net-myvidster thefullenglish.net myvidster Jackie O. trusts “are primarily charitable planning tools whose only general guarantee is that 100 percent of the assets, plus an assumed return approved by the IRS, will be distributed to charity,” family spokesman Morgan said in a statement. He declined to answer detailed questions about the trusts.

  KFZTeMtGKSxthiMTcAe

  Can I use your phone? http://xnxxredtube.in.net/www.empressleak.buz www.empressleak.buz Sanchez’ typically inconsistent performance should have created an opening for Smith to make a move on the starting job — except he didn’t dress for the game, a peculiar turn of events because he practiced much of the week despite the ankle he sprained last week in Detroit.

  KFZTeMtGKSxthiMTcAe

  Excellent work, Nice Design http://fuq.in.net/xxv-xxiv-2020xxnx xxv xxiv 2020xxnx In 1994 de Klerk became deputy president in the government of national unity under Nelson Mandela until 1996. In 1997 he retired from politics and gave up his role as leader of the National Party

  XhTVRWMJJqiNU

  I work for a publishers http://xnxx1.in.net/perfectgirls.n3t perfectgirls.n3t Would it be any better if these services charged to use them, rather than use our data in return? The whole construct would probably collapse. Without the ability of the services to build a business around the content we’re all feeding into the system, there’s nothing left to offer.

  XhTVRWMJJqiNU

  Looking for work http://xnxx-xnxxmom.in.net/wfk-wejherowo wfk wejherowo Return on equity, a gauge of bank profitability, slumped to16.4 percent in the second quarter from 17.4 percent in theprior quarter and 21.2 percent a year earlier. The resultmatched the average estimate in the Reuters poll.

  XhTVRWMJJqiNU

  How much were you paid in your last job? http://zorras.in.net/hq-porner%2b hq porner+ Gallery owners and art collectors in the region say some of the most exciting contemporary pieces in the Middle East come from Iraqi artists, such as Hanaa Malallah or Halim al-Karim, but most are working abroad in Europe or the United States.

  XhTVRWMJJqiNU

  We need someone with experience http://xnxxnxxn.in.net/p9rno-365 p9rno 365 Often compared with Alnylam because of its focus ongene-based drug technologies, Isis Pharmaceuticals Inc had its drug, Kynamro, approved by the FDA in January. Its stockprice has more than doubled in the last year.

Yorum Bırak

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>