AVM' lerde kaybolan eşyalardan mağazaların sorumluluğu

AVM' lerde kaybolan eşyalardan mağazaların sorumluluğu

Hayatta gördüğünüz her şeye kanmayın, söylenen her şeye inanmayın der atalar. Çok da doğru söylerler de gelgelelim bunu uygulayan sayısı da sanıldığından daha azdır maalesef. Kanlarımızda dolaşan milliyetçilik akımı ile her an yollara dökülmeye, silahları çekip yıkıp dökmeye pek meraklı olsak da nedense bu konuda pek bir söz dinleriz, kural neyse susar kabulleniriz.

Malum son zamanlarda bir alışveriş merkezi bereketi almış başını gidiyor. Neredeyse her sokak başına bir tane AVM düşecek şekilde yapılanmış bir şehircilik anlayışı sürüp gidiyor. İşte bu AVM’ler içindeki sayısız dükkanın hemen hepsinin duvarında gördüğünüz bir yazı vardır;

“Mağazamızda kaybalan/çalınan eşyalardan müessesemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.” 

Bak seeenn! Bu yazıyı yıllardır her gördüğümde, içimden bu cümle geçiyordu; “Bak seeenn!”. Mağazanın demek istediği, somutlaştırılmış şekliyle aynen şuydu; “Ben malı burada sergilerim, sen de bakar, dener, alırsın. Eğer o arada dalıp gitmişsen, etrafına dikkat etmemişsen çalınan şeyden ben mesul olmam, senin sorunun olur bu, beni bağlamaz…”

Bu durum, hukukçu damarıma dokunuyordu nicedir. İçimdeki adalet duygusu, sindiremiyordu mağazaların bu düşüncesini içine bir türlü. Rahatsız ediyordu beni. Çünkü böyle durumlarda mağazanın sorumluluğunu yok saymak, mağazanın alacağı güvenlik önlemlerini asgariye indirmesine sebep olabilir, tedbirsiz davranmasına yol açabilirdi. Mağaza, müşterisini bir şekilde korumak zorunda idi.

Neyse ki böyle düşünen yalnız ben değilmişim. Yargıtay da benimle aynı düşünüyormuş. 2004'te bir anne ve oğul, İstanbul'daki bir iş merkezi içerisindeki K. Giyim Sanayi'nin mağazasına gitti. Oğul elbise denerken çantasına koyması için cüzdanını annesine verdi. Fakat anne oğul elbise denerken, çantaları çalındı. 

Bunun üzerine anne Aynur ve oğlu Ahmet, iş merkezi ve mağaza aleyhine tazminat davası açtı. Davayı gören yerel mahkeme, tazminat ödenmesi gerektiğine karar verdi. Mağaza ve iş merkezi kararı temyiz etti. Temyiz başvurusunu Yargıtay 13'ncü Hukuk Dairesi ele aldı. Daire, iş merkezinin sadece mağaza kiralayan konumunda olduğunu ve merkez içindeki ortak kullanım alanlarının güvenliğinden sorumlu tutulabileceğini işaret etti. Bu nedenle iş merkezinin tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi. 13'ncü Hukuk Dairesi, alışveriş yapıldığı ve çantanın kaybolduğu K. Giyim Sanayi'nin mağazasının müşterilerinin ve onların eşyalarının güvenliğinden sorumlu tutulması gerektiği sonucuna vardı. 

Böylece Yargıtay, bu yeni kararı ile bu AVM’lerin de çalınan eşyalardan sorumlu olduğuna hükmetti. 

Bence de bu doğru bir karardı. Madem müşteri velinimetti, mağaza da bu mesuliyeti paylaşmalıydı.

Velhasıl, mağazalarda yazan; “Mağazamızda kaybalan/çalınan eşyalardan müessesemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.” yazısı caydırıcı amaçlı olup hukuken anlam ifade etmemektedir. 

Ve bu durum, atalarımızın ne kadar haklı olduğunu bir kez daha göstermektedir.

Konuyla İlgili Yorumlar
 1. vYKdqcuROrvhkKnXU

  I quite like cooking http://daniellehoroi.com.br/qual-significado-psicoterapia/ buy principen History is filled with famous political families with national images -- the Kennedys, Rockefellers and Bushes are among them -- and there are similar political dynasties in individual states across the nation.

  vYKdqcuROrvhkKnXU

  Sorry, I ran out of credit http://novopharm.com.vn/product/novita-bo-sung-vitamin-thiet-yeu-dang-nho-giot-cho-tre/ buy duricef "No drug is good for teenagers," Gable said, "but when it comes to the chances of immediate death by chemical toxicity, marijuana is about a hundred times less toxic than alcohol or cocaine."

  MlynlxJlpZpGDl

  How do I get an outside line? http://littleflowergairatganj.org/?p=1249 buy keflex Somewhere back in deep history, there lived a fishy creature that was the patriarch of both the shark family and the bony-fish family. Scientists would dearly like to know the identity of this common ancestor, which would tell us about where we came from, and for decades it was thought to resemble a modern shark. But the new family tree crafted by Yu and his colleagues suggests this common ancestor actually looked more like a bony fish, perhaps even something like Entelognathus itself.

  zPItZrZBjjhgRZeiwuj

  I work here http://www.todayus.com/?p=40118 buy zebeta Researchers at the Pediatric Diabetes Research Center (PDRC) at the University of California, San Diego School of Medicine have shown that the pancreatic protein Nkx6.1 – a beta-cell enriched transcription ...

  zPItZrZBjjhgRZeiwuj

  Photography http://mhair.work/forums/topic/cheap-online-order-trihexyphenidyl-overseas-with-no-prescriptions-order-trihexyphenidyl-in-england/ buy fincar "In September, the monthly duration extension put additionalflattening pressure on the JGB yield curve. However, the currentsuperlong JGB yield levels are not high enough for end-investorsto purchase, such as life insurers," said Naomi Muguruma, seniormarket economist at Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

  zPItZrZBjjhgRZeiwuj

  Another year http://kicchan.s19.xrea.com/777bbs/sbrd.cgi?p= buy femcare China is currently the biggest market for Jaguar Land Rover, with 21% of sales coming from the Asian giant in the quarter ended June 30. Other Asia-Pacific nations comprised 6.5% of total sales of 90,620 units.

  zPItZrZBjjhgRZeiwuj

  Could you ask him to call me? http://clintbakerphotography.com/surfing-down-south/ buy femcare Anglo will now sell 100 percent of the operation to Zaminfor almost $270 million - an initial $136 million and adeferred, conditional further $130 million over five years, tiedto the iron ore price. Anglo will also assume the risks andrewards of the insurance claim in relation to the port.

  AlRFmOVtgK

  Looking for work http://awd.hoto.com.tw/uncategorized/sada/ buy ginseng Boxing smartly while landing the occasional bomb, Garcia dropped the power-punching Lucas Matthysse in the 11th round with a left hook, closed his right eye in the seventh round and won a unanimous decision to keep his junior welterweight titles in the co-feature on Saturday underneath the super fight between Floyd Mayweather and Saul (Canelo) Alvarez at the MGM Grand Garden Arena.

Yorum Bırak

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>